Mjekësi

FAKTE INTERESANTE MBI SHËNDETIN TUAJ

Post Image

Fakte të përgjithshme mbi shëndetin: 1. E qeshura bën mirë për zemrën dhe mund të rrisë qarkullimin e gjakut me 20% 2. Lëkura juaj ka vërtet një rol shumë të rëndësishëm. Ajo jo vetëm që është organi më i madhi trupit tuaj por gjithashtu rregullon temperaturën e trupit dhe e mbron atë kundër infeksioneve dhe sëmundjeve të ndryshme. 3. Gjithmonë fokusohuni tek ana positive e gjërave:...

Fakte të përgjithshme mbi shëndetin: 1. E qeshura bën mirë për zemrën dhe mund të rrisë qarkullimin e gjakut me 20% 2. Lëkura juaj ka vërtet një rol shumë të rëndësishëm. Ajo jo vetëm që është organi më i madhi trupit tuaj por gjithashtu rregullon temperaturën e trupit dhe e mbron atë kundër infeksioneve dhe sëmundjeve të ndryshme. 3. Gjithmonë fokusohuni tek ana positive e gjërave: të qënurit optimist ju ndihmon të jetoni më gjatë 4. Të bërit ushtrime do t’ju japë sa më shumë energji, edhe atëherë kur jeni shumë i lodhur 5. Të qëndruarit ulur dhe fjetja ju ndihmon, por nëse e teproni mund të rriten shanset per vdekje të parakohshme. 6. Mungesa e aktivitetit fizik mund të shkaktojë aq vdekje sa mund të shkaktojë konsumimi i duhanit. 7. 39% e adultëve në botë janë obezë. 8. Mes viteve 2000 dhe 2015, jetëgjatësia mesatare globale u rrit me pesë vjet. 9. SHBA shpenzon pothuajse tre herë më shumë për kujdesin shëndetësor se çdo vend tjetër në botë, por renditet e fundit në jetëgjatësinë mes 12 vendeve më të pasura të industrializuara. Fakte mbi shëndetin mendor: 1. Mësimi i një gjuhe të re ose luajtja e një instrumenti muzikor i jep trurit tuaj një nxitje. 2. Ndiheni të stresuar? Lexoni. Humbja në një libër mund të ulë nivelet e kortizolit dhe hormoneve të tjera jo të shëndetshme të stresit, me 68%. 3. Ruajtja e marrëdhënieve të mira me miqtë dhe familjen tuaj, zvogëlon nivelet e dëmshme të stresit dhe rrit sistemin tuaj imunitar. 4. Pirja e kafesë mund të zvogëlojë rrezikun e depresionit, veçanërisht tek gratë. 5. Aroma e rozmarinës mund të rrisë vigjilencën dhe të përmirësojë kujtesën, kështu që nuhasni një tufë para një provimi ose takimi të rëndësishëm. 6. Të shkruash në një ditar mund të të bëjë një person më të lumtur! 7. Çamçakëzi ju bën më vigjilent, lehtëson stresin dhe zvogëlon nivelet e ankthit. 8. Yoga mund të rrisë funksionin tuaj njohës dhe të ulë stresin. 9. Ecja jashtë-ose kalimi i kohës në hapësirën e gjelbër-mund të zvogëlojë mendimet negative dhe të rrisë vetëvlerësimin. Fakte mbi shëndetin dhe ushqimin: 1. Çokollata është e mirë për lëkurën tuaj; antioksidantët e saj përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe mbrojnë nga dëmtimet UV 2. Bajamet, avokadot dhe rukola mund të rrisin dëshirën tuaj seksuale dhe të përmirësojnë pjellorinë. 3. Çaji mund të zvogëlojë rreziqet e sulmit në zemër, kancereve të caktuara, diabetit të tipit 2 dhe sëmundjes së Parkinsonit. Vetëm sigurohuni që çaji juaj të mos jetë shumë i ëmbël! 4. Tërshëra siguron një rritje të serotoninës e cila qetëson trurin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore. 5. Edhe pse ju duhen vetëm disa minuta për të ngrënë një vakt, trupit tuaj i duhen orë për të tretur plotësisht ushqimin. 6. Gratë nën moshën 50 vjeç kanë nevojë për dy herë më shumë hekur në ditë sesa burrat e së njëjtës moshë. 7. Një mollë në ditë e mban mjekun larg. Mollët mund të zvogëlojnë nivelet e kolesterolit të keq për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme. 8. Aminoacidi që gjendet në vezë mund të ndihmojë në përmirësimin e reflekseve tuaja. 9. Vaji i ullirit ekstra i virgjër është yndyra më e shëndetshme në planet. 10. Vitamina D është po aq e rëndësishme sa kalciumi në përcaktimin e shëndetit të kockave, dhe shumica e njerëzve nuk e marrin mjaftueshëm atë. Fakte mbi shëndetin dhe aktivitetin fizik: 1. Ekzistojnë pesë përbërës kryesorë të fitnesit: aftësia e trupit për të përdorur oksigjen, forca muskulare, qëndrueshmëria, fleksibiliteti dhe përbërja e trupit. 2. Trupi ka më shumë se 650 muskuj. 3. Fjetja lakuriq mund t’ju ndihmojë të digjni më shumë kalori. 4. Duke ecur me një ritëm të shpejtë për tre orë ose më shumë të paktën një herë në javë, mund të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të zemrës deri në 65%. 5. Aktiviteti i rregullt mund të lehtësojë ashpërsinë dhe të zvogëlojë shpeshtësinë e dhimbjes së shpinës. 6. Vrapimi është i mirë për ju. Njerëzit që vrapojnë 12-18 kilometra në javë kanë një sistem imunitar më të fortë dhe mund të rrisin dendësinë minerale të kockave të tyre. 7. Ushtrimi i rregullt mund të rrisë jetëgjatësinë tuaj duke e mbajtur ADN -në tuaj të shëndetshme dhe të re. 8. Personi mesatar aktiv mesatar ecën afërsisht 7,500 hapa në ditë, që është ekuivalenti i jetës për të ecur rreth Tokës pesë herë. 9. Streching rrit rrjedhjen e gjakut në muskujt tuaj dhe ndihmon në shmangien e lëndimeve. Fakte mbi shëndetin dhe hidratimin: 1. Pirja e të paktën pesë gotave ujë në ditë mund të zvogëlojë shanset për të vuajtur nga sulmi në zemër me 40%. 2. Dehidratimi mund të ketë një ndikim negativ në gjendjen shpirtërore dhe energjinë tuaj. Pini mjaft ujë për të siguruar që jeni gjithmonë në formën tuaj më të mirë. 3. Konsumimi i ujit ndihmon trupin të ruajë ekuilibrin e tij natyror të pH. 4. Përdorimi i vazhdueshëm i shisheve plastike të ujit mund të lëshojë kimikate në ujin tuaj. Pse të mos provoni një shishe të ripërdorshme në vend? Është mirë për ju dhe planetin. 5. Bërthama e diskut të shtyllës kurrizore përbëhet nga një vëllim i madh uji, kështu që dehidratimi mund të çojë në dhimbje shpine. 6. Veshkat filtrojnë gjakun tuaj deri në 300 herë në ditë dhe kanë nevojë për ujë për të funksionuar në mënyrë optimale. 7. Hidratimi është çelësi për një ngjyrë të mirë. Pirja e mjaftueshme e ujit gjithashtu ju bën më pak të prirur ndaj rrudhave. 8. Mungesa e ujit mund të shkaktojë një sërë problemesh, të tilla si kapsllëku, astma, alergjia dhe migrena. 9. Uji mund të ndihmojë në humbjen e peshës sepse ndihmon në heqjen e nënprodukteve të yndyrës dhe nëse konsumohet para një vakt mund t’ju bëjë më të kënaqur dhe të hani më pak. 10. Muskujt dhe nyjet tuaja kërkojnë ujë në mënyrë që të qëndrojnë me energji, lubrifikuar dhe të shëndetshëm.


Para

Sfida e dy...

Pas

Mitet dhe...


0 Komente

Lër një koment

Hyr për të lënë një koment.