Infermieri

Refluksi Gastroezofageal tek fëmijët

Post Image

Çfarë është refluksi gastroezofageal(RGE) tek fëmijët?Refluksi gastroezofageal tek fëmijët është një cregullim afatgjatë(kronik) i tretjes.

Çfarë është refluksi gastroezofageal(RGE) tek fëmijët? Refluksi gastroezofageal tek fëmijët është një cregullim afatgjatë(kronik) i tretjes. Ndodh atëhere kur përmbajtja e stomakut kthehet përsëri(refluks) në tubin e ushqimit(ezofag) dhe shkakton simptoma ose probleme. Refluksi gastroezofageal tek fëmijët është më i zakonshëm në moshën nën 2 vjec. Shumica e fëmijëve pështyjnë shumë herë gjatë ditës per rreth 3 muajt e parë të jetës. RGE nuk shkakton asnjë problem tek bebet. Në shumicën e rasteve, bebet e kalojnë këtë problem rreth moshës 12-14 muaj. Çfarë e shkakton RGE tek fëmijët? RGE zakonisht është e shkaktuar nga dicka që prek sfinkterin ezofageal të poshtëm. Sfinkteri ezofageal i poshtëm është një muskul i cili ndodhet në fund të tubit ushqimor(ezofag). Ajo hapet duke lejuar ushqimin të shkojë në stomak dhe mbyllet duke e mbajtur ushqimin në stomak. Kur ky muskul relaksohet më tepër sec duhet ose për shumë gjatë, acidi i stomakut rrjedh nëpër ezofag. Kjo gjë shkakton të vjella ose ndjesi të djegjes së zemrës(urth). Çdo kush përjeton refluks herë pas here. Nëse ju ka ndodhur të keni gromësitur dhe të keni ndjerë shije acidi në gojën tuaj, ti ke pasur refluks. Disa herë, ky muskul relaksohet në momentin e gabuar. Shpesh herë fëmija juaj mund të ketë thjesht një shije të keqe në gojë ose mund të ketë një ndjesi të lehtë për një kohë të shkurtër të djegjes së zemrës. Bebet janë më të predispozuar për të pasur një muskul të relaksuar të sfinkterit. Disa ushqime që prekin tonin e muskulit të sfinkterit ezofageal të poshtëm janë: • Çokollata • Gjethe menteje • Ushqime me yndyrë të lartë Ushqime të tjera që përmbajnë acide të larta janë: • Domate dhe salcë domatesh • Portokalle, limon, mandarinë Disa faktorë të tjerë qe mund të shkaktojnë RGE: • Të qënurit obezë • Medikamente duke përfshirë antihistaminikët, antidepresantët dhe medikamente për dhimbjet • Mënyra e qendrimit pas ngrënies • Ngrënia e shpejtë Cilët fëmijë janë më në rrezik për të pasur RGE? RGE është shumë ë zakonshme tek të gjithë fëmijët në vitin e parë të jetës dhe zakonisht zhduket pa lënë probleme të mëtejshme. Fëmija juaj është më i predispozuar për të pasur RGE nëse ka: • Sindromën Down • Cregullime neuromuskulare si distrofi muskulare ose paralizë cerebrale Cilat janë simptomat e RGE tek fëmijët? Ndjesia e djegies së zemrës(urthi), ose dispepsi acid, është simptoma më e zakonshme e RGE. Urthi përshkruhet si një dhimbje djegëse në gjoks. Fillon pas kockës së gjoksit dhe lëviz deri në qafë dhe fyt. Mund të zgjasë deri në dy orë ose edhe më shumë. Shpesh është më keq pas ngrënies. Shtrirja ose përkulja pas një vakti mund të çojë gjithashtu në urth. Fëmijët më të vegjël se 12 vjeç shpesh do të kenë simptoma të ndryshme të RGE. Ata do të kenë një kollë të thatë, simptoma të astmës ose probleme me gëlltitjen. Çdo fëmijë mund të ketë simptoma të ndryshme. Simptomat e zakonshme të RGE përfshijnë: • Mos ngrënia • Dhimbje stomaku ose dhimbje gjoksi • Të qenit i shqetësuar gjatë orëve të vakteve • Të vjella të shpeshta • Lemzë • Mbytje • Kollitje Si diagnostifikohet RGE tek fëmijët? Ofruesi i kujdesit shëndetësor të fëmijës suaj do të bëjë një ekzaminim fizik dhe do të marrë një histori shëndetësore. Teste të tjera mund të përfshijnë: X-ray e gjoksit. Një rreze X mund të kontrollojë për shenja që përmbajtja e stomakut është zhvendosur në mushkëri. Kjo quhet aspiratë. Seria e sipërme GI ose gëlltitja e bariumit. Ky test shikon organet e pjesës së sipërme të sistemit tretës të fëmijës suaj. Ai kontrollon tubin ushqimor (ezofag), stomakun dhe pjesën e parë të zorrës së hollë (duodenin). Fëmija juaj do të gëlltisë një lëng metalik të quajtur barium. Bariumi mbulon organet në mënyrë që ato të shihen në një rreze X. Më pas merren rreze X për të kontrolluar shenjat e plagëve (ulçerave) ose bllokimeve jonormale. Endoskopia. Ky test kontrollon pjesën e brendshme të një pjese të traktit tretës. Ai përdor një tub të vogël fleksibël të quajtur endoskop. Ka një dritë dhe një lente kamerash në fund. Mostrat e indeve nga brenda traktit tretës mund të merren gjithashtu për testim. Manometria e ezofagut. Ky test kontrollon forcën e muskujve të ezofagut. Mund të shohë nëse fëmija juaj ka ndonjë problem me refluksin ose gëlltitjen. Një tub i vogël futet në vrimën e hundës së fëmijës suaj, më pas poshtë në fyt dhe në ezofag. Pastaj mat presionin që bëjnë muskujt e ezofagut në pushim. Monitorimi i pH. Ky test kontrollon pH ose nivelin e acidit në ezofag. Një tub i hollë, plastik vendoset në vrimën e hundës së fëmijës suaj, poshtë fytit dhe në ezofag. Tubi ka një sensor që mat nivelin e pH. Fundi tjetër i tubit jashtë trupit të fëmijës suaj është i lidhur me një monitor të vogël. Kjo regjistron nivelet e pH të fëmijës suaj për 24 deri në 48 orë. Gjatë kësaj kohe fëmija juaj mund të shkojë në shtëpi dhe të bëjë aktivitetet e tij normale. Ju do të duhet të mbani një ditar të çdo simptome që fëmija juaj ndjen që mund të jetë e lidhur me refluksin. Këto përfshijnë gojën ose kollën. Ju gjithashtu duhet të mbani një regjistër të kohës, llojit të ushqimit dhe sasisë së ushqimit që hanë. Leximet e pH të fëmijës suaj kontrollohen. Ato krahasohen me aktivitetin e tyre për atë periudhë kohore. Studimi i zbrazjes së stomakut. Ky test bëhet për të parë nëse stomaku i fëmijës tuaj dërgon saktë përmbajtjen e tij në zorrën e hollë. Zbrazja e vonuar e stomakut mund të shkaktojë refluks në ezofag. Si trajtohet RGE tek fëmijët? Trajtimi do të varet nga simptomat, mosha dhe shëndeti i përgjithshëm i fëmijës suaj. Do të varet gjithashtu nga sa e rëndë është gjendja. Ndryshimet e dietës dhe stilit të jetesës Në shumë raste, ndryshimet në dietë dhe stilin e jetës mund të ndihmojnë në lehtësimin e RGE. Flisni me ofruesin e kujdesit shëndetësor të fëmijës suaj për ndryshimet që mund të bëni. Këtu janë disa këshilla për të menaxhuar më mirë simptomat e RGE Për foshnjat: Pas ushqyerjes, mbajeni fëmijën tuaj në një pozicion vertikal për 30 minuta. Nëse ushqeheni me shishe, mbajeni thithkën të mbushur me qumësht. Në këtë mënyrë fëmija juaj nuk do të gëlltisë shumë ajër ndërsa ha. Provoni thithka të ndryshme. Gjeni një që lejon gojën e foshnjës tuaj të mbyllet mirë me thithkën gjatë ushqyerjes. Shtimi i drithërave të orizit në ushqim mund të jetë i dobishëm për disa foshnja. Per femijet: Shikoni marrjen e ushqimit të fëmijës suaj. Kufizoni ushqimet e skuqura dhe të yndyrshme, mente, çokollatë, pije me kafeinë si pijet e gazuara dhe çaj, frutat dhe lëngjet e agrumeve dhe produktet e domates. Ofroni fëmijës suaj pjesë më të vogla gjatë vakteve. Shtoni ushqime të vogla ndërmjet vakteve nëse janë të uritur. Mos e lini fëmijën tuaj të hajë tepër. Lërini t'ju tregojnë kur janë të uritur ose të ngopur. Nëse fëmija juaj është mbipeshë, kontaktoni ofruesin e tyre për të vendosur objektiva për humbje peshe. Shërbejeni darkën herët, të paktën tre orë para gjumit. Gjëra të tjera për të provuar: Kërkojini pediatrit që të rishikojë ilaçet e fëmijës suaj. Disa mund të irritojnë mukozën e stomakut ose ezofagut. Mos e lini fëmijën tuaj të shtrihet ose të shkojë në shtrat menjëherë pas një vakti. Gjithmonë kontrolloni me pediatrin e foshnjës tuaj përpara se të ngrini kokën e krevatit nëse janë diagnostikuar me refluks gastroezofageal. Vendosini të gjithë foshnjat, duke përfshirë foshnjat me RGE, në shpinë për të gjithë ata që flenë deri në moshën 1 vjeç. Kjo është për arsye sigurie dhe për të zvogëluar rrezikun për Sindromën e Vdekjes së Papritur dhe vdekje të tjera të foshnjave të lidhura me gjumin. Medikamente dhe trajtime të tjera Pediatri i fëmijës suaj mund të rekomandojë gjithashtu opsione të tjera. Barna Pediatri i fëmijës suaj mund të përshkruajë ilaçe për të ndihmuar me refluksin. Ka ilaçe që ndihmojnë në uljen e sasisë së acidit që prodhon stomaku. Kjo redukton urthin e lidhur me refluksin. Këto barna mund të përfshijnë: H2-bllokuesit. Këto zvogëlojnë sasinë e acidit që prodhon stomaku duke bllokuar hormonin e histaminës. Histamina ndihmon në prodhimin e acidit. Frenuesit e pompës së protonit. Këto ndihmojnë që stomaku të mos prodhojë acid. Ata e bëjnë këtë duke ndaluar funksionimin e pompës së acidit të stomakut. Pediatri mund të përshkruajë një lloj tjetër ilaçi që ndihmon stomakun të zbrazet më shpejt nëse është e qartë se fëmija juaj ka një vonesë në zbrazjen e stomakut. Nëse ushqimi nuk qëndron në stomak për aq kohë sa normalisht, refluksi mund të ketë më pak gjasa të ndodhë. Suplementet e kalorive Disa foshnja me refluks nuk mund të shtojnë peshë sepse vjellin shpesh. Nëse ky është rasti, pediatri i fëmijës suaj mund të sugjerojë: Shtimi i drithërave të orizit në formulën e bebeve Jepni fëmijës tuaj më shumë kalori duke shtuar një suplement të përshkruar Ndryshoni formulën në formulë pa qumësht ose sojë nëse fëmija juaj mund të ketë alergji Ushqyerjet me tuba Në disa raste, mund të rekomandohet ushqyerja me tuba. Disa foshnja me refluks kanë kushte të tjera që i lodhin. Këto përfshijnë sëmundje kongjenitale të zemrës ose të lindurit shumë herët (premature). Këtyre foshnjave shpesh u vjen gjumi pasi hanë ose pinë pak. Foshnjat e tjera vjellin pasi kanë një sasi normale të formulës. Këto foshnja bëjnë më mirë nëse ushqehen vazhdimisht me një sasi të vogël qumështi. Në të dyja këto raste, mund të sugjerohen ushqime me tuba. Formula ose qumështi i gjirit jepet përmes një tubi që vendoset në hundë. Ky quhet tub nazogastrik. Tubi më pas futet përmes tubit të ushqimit ose ezofagut dhe futet në stomak. Fëmija juaj mund të ushqehet me tuba përveç ushqyerjes me shishe. Ose mund të bëhet një ushqyerje me tub në vend të ushqyerjes me shishe. Ka edhe tuba që mund të përdoren për të rrotulluar ose anashkaluar stomakun. Këto quhen tuba nazoduodenale. Kirurgjia Në rastet e rënda të refluksit, mund të bëhet një operacion i quajtur fundoplikacion. Ofruesi i foshnjës tuaj mund ta rekomandojë këtë opsion nëse fëmija juaj nuk po shton peshë për shkak të të vjellave, ka probleme të shpeshta me frymëmarrjen ose ka acarim të rëndë në ezofag. Kjo shpesh bëhet si një operacion laparoskopik. Kjo metodë ka më pak dhimbje dhe një kohë më të shpejtë shërimi. Prerje ose prerje të vogla bëhen në barkun e fëmijës suaj. Një tub i vogël me një kamerë në fund vendoset në një nga prerjet për të parë brenda. Mjetet kirurgjikale vendosen përmes prerjeve të tjera. Kirurgu shikon një ekran video për të parë stomakun dhe organet e tjera. Pjesa e sipërme e stomakut është e mbështjellë rreth ezofagut. Kjo krijon një brez të ngushtë. Kjo forcon Sfinkterin ezofageal të poshtëm dhe ul shumë refluksin. Cilat janë komplikimet e mundshme të RGE tek një fëmijë? Disa foshnja dhe fëmijë që kanë RGE mund të mos vjellin. Por përmbajtja e tyre në stomak mund të lëvizë përsëri në tubin e ushqimit (ezofag) dhe të derdhet në grykë (trake). Kjo mund të shkaktojë astmë ose pneumoni. Të vjellat që prekin shumë foshnja dhe fëmijë me RGE mund të shkaktojnë probleme me shtimin në peshë dhe ushqimin e dobët. Me kalimin e kohës, kur acidi i stomakut kthehet në ezofag, ai gjithashtu mund të çojë në: • Inflamacion i ezofagut, i quajtur ezofagit • Plagë ose ulçera në ezofag, të cilat mund të jenë të dhimbshme dhe mund të rrjedhin gjak • Mungesa e qelizave të kuqe të gjakut, nga plagët e gjakderdhjes (anemia) Referencat: https://childrensnational.org/visit/conditions-and-treatments/stomach-digestion-gi/gastroesophageal-reflux-disease-gerd


Para

Aktivitete...


0 Komente

Lër një koment

Hyr për të lënë një koment.